Jdi na obsah Jdi na menu
 


V jednom čísle ReVision, vědeckého časopisu New Age, Christina a Stanislav Grofovi, kteří se zabývají výzkumem vědomí, hovoří o „transpersonálních krizích“, jež jsou často spojeny s „různými meditativními metodami, které jsou konkrétně určeny k aktivizaci duchovních energií“.

Patří sem „cvičení jógy, zen-buddhismus, meditační techniky využívající různé druhy pohybu, pránájámu (soustava dechových cviků), manévry s kundaliní, psychoenergetické cviky tibetského buddhismu, a další formy hlubokého a systematického provozování duchovních činností a sebezkoumání“.

Grofovi se domnívají, že tyto „krize“ představují pouze těžká stádia, která jsou nutná pro další růst, jenž vysvětlují jako New Age osvícení. Jejich popisy „krizí“ však vyvolávají mrazení v zádech, zejména když hovoří o „probuzení Hadí moci (Kundaliní)“, o které říkají, že „může být provázeno výraznými tělesnými a psychickými projevy, k nimž patří „silné pocity horka a energie proudící páteří vzhůru, spojené s chvěním, křečemi, prudkým třesením a složitými kroutivými pohyby“.

Uvádějí také „nedobrovolný smích nebo pláč, odříkávání mantry a zpěv písní, vyluzování vokálních a zvířecích zvuků a předvádění spontánních jogínských gest (mudry) a pozic /ásany)“.

Mezi dalšími tělesnými projevy jsou „nevolnost, průjem nebo zácpa, anální či děložní stahy, sevření čelistí, stoupání a klesání teploty a bulimie nebo ztráta chuti k jídlu. Celé tělo může být ztuhlé nebo ochablé a může člověku připadat jako neobvykle velké nebo malé“.

Ačkoliv Grofovi vyjmenovávají také údajně kladné účinky kundaliní, jako je „extáze, orgasmické nadšení a stavy nepopsatelného pokoje a klidu“, cenou za to je (přinejmenším) riziko úplného zhroucení.

Avšak žádné subjektivní pocity radosti na světě nemohou přinést odpuštění hříchů a pokoj mysli, jež nabízí Ježíš Kristus, který od svých následovníků nepožaduje žádné takovéto psychické a fyzické násilí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to bude starsi nez krestanstvi

(Martin, 10. 7. 2010 23:21)

ja si myslim, ze co boli to roste a nekdy clovek musi neco pretrpet, nez jen cekat a sedet